روش مطالعه حسابان

پیدا کردن یک روش مطالعه حسابان مفهومی برای 100 زدن حسابان کنکور ضروری است. راه حلی که به عنوان روش مطالعه حسابان پیدا میکنید، باید فرمول های درس را در ذهنتان نهادینه کند. نهادینه شدن مطالب درسی در ذهن دانش آموز، اتکای او به حفظ مطالب را کاهش میدهد.
لازمه نهادینه شدن مطالب در ذهن دانش آموزان، شروع مطالعه با حل سوالات از روش تشریحی و ادامه روند آن با نت برداری مداوم است. اما روش حل تشریحی مطالب حسابان به چه شکل است و چگونه باید از مطالب آن نت برداری کرد؟

چگونه سوالات ترکیبی حسابان را از پا دربیاوریم؟

درس حسابان پر است از سوالات ترکیبی، بنابراین روش مطالعه حسابان باید به گونه ای باشد که شما را برای حل این سوالات ترکیبی آماده کند. روش مطالعه درس حسابان برای دانش آموزان یازدهم بسیار مهم است. درس حسابان یکی از درس های نهایی با ضریب 4 است.

پیش از هر کاری، لازم است مطالب کتاب و جزوه را با دقت مرور کنید. فرمول ها از هوا نیامده اند و به یک باره در کتاب درسی شما ظاهر نشده اند. مطالب کتاب درسی را از نظر بگذرانید تا متوجه منبع و مفهوم هر فرمول شوید. بعد از این که فرمول های پایه را یاد گرفتید، سعی کنید تمرین های کتاب را درسی را بدون هیچ فرمول فرعی و میانبری حل کنید تمامی مسائل، از طریق فرمول های اصلی حل میشوند. جدا از این مسئله، هر ساله بیش از پنجاه و سه در صد سوالات کنکور حسابان، به طور مستقیم از روی سوالات کتاب درسی طرح میشوند. چه بخواهید و چه نخواهید، این که بدون هیچ آمادگی قبلی سراغ کتاب تست بروید، مثل این میماند که زحمات تان را به توپ ببندید. تا به تمارین کتاب درسی مسلط نباشید، نمیتوانید تست ها را حل کنید. پس میان بر زدن به کتاب های کمک آموزشی، نه تنها اعتماد به نفستان را با خاک یکسان میکند، بلکه وقتتان را نیز میگیرد. بعد از این که تمارین کتاب درسی را حل کردید، مجاز میشوید کتاب تستتان را باز کنید.
حین زدن تست های آموزشی با فرمول های اصلی است که فرمول های فرعی را کشف خواهید کرد. آن وقت نه تنها دیگر هرگز فرمول های فرعی را از باد نمیبرید، بلکه کاربرد آنها را در سایر مباحث را نیز خواهید فهمید.

راه حل نت برداری در روش مطالعه حسابان

نت برداری از درس حسابان شیوه خاص خود را دارد. در این روش مطالعه حسابان ، قرار است برای نت برداری به فرمولهای اصلی تکیه کنیم. قضیه این است که در گام اول باید سختترین و ترکیبی ترین سوالی که در هر مبحث به آن برخورد میکنید را یادداشت کنید. سعی کنید تعداد سوالات تان از 4 سوال بیشتر نشود. این چهار سوال باید تمامی مفاهیم موجود در یک فصل را در خود جای داده باشند. وقتی که زمان مرور فرا میرسد، کافی است سوالاتتان را یک بار ذهنی مرور کنید.

شناخت کلی کتاب های حسابان

چرا باید از شناخت کتاب حسابان 1 شروع کنیم؟

قضیه این است که حسابان یک کتاب درسی یازدهم ریاضی، مادر تمام دروس رشته های ریاضی است. قرار است سر و کله این درس به وفور در همه جا پیدا شود. پس بهترین کار این است که سرفصل های این کتاب را بشناسید و هر جا نیاز به حل سوالات ترکیبی شد، به نت هایی که از این کتاب برداشته اید رجوع کنید.
فصل 1 :محاسبات جبری، معادلات، نامعادلات که در امتحان نهایی 4 نمره دارد.
فصل 2 :مبحث تابع که در امتحان 4 نمره دارد.
فصل 3 :مبحث مثلثات که در امتحان 4 نمره دارد.
فصل 4 :مبحث حد و پیوستگی توابع که در امتحان 4 نمره دارد.
فصل 5 :مبحث مشتق توابع که در امتحان 5 نمره دارد.

و اما دروس حسابان 2 دوازدهم ریاضی، کتاب حسابان دو نیز دارای پنج فصل است. این پنج فصل از نظر ماهیت آسان تر از فصل های کتاب حسابان یک هستند اما دست و پنجه نرم کردن بچه ها با کنکور، باعث سختی نسبی محتوای این کتاب برای دانش آموزان میشود.
برای ایجاد توازن بین روش مطالعه حسابان تشریحی و کنکوری، کارتان را از تمرین های کتاب شروع کنید. انجام چنین کاری هم پایه تان را قوی تر می کند و هم آمادگی تان برای امتحان نهایی را افزایش میدهد.

سرفصل های کتاب حسابان

فصل 1 :تابع
فصل 2 :مثلثات
فصل 3 :حدهای نا متناهی – حد در بی نهایت
فصل 4 :مشتق
فصل 5 :کاربردهای مشتق


تاک تیک های نهایی برای دریبل کردن سوالات ترکیبی حسابان

ابتدا باید ابزارهای آموزشی را در این درس اولویت بندی کنید.
اولویت بندی ابزار آموزشی در درس حسابان به این صورت است: کلاس، جزوه معلم، کتاب درسی و کتاب کمک درسی
درس حسابان را از همان اول سال در کلاس درس به خوبی یاد بگیرید.
در همه جلسات کلاس شرکت کنید و با معلم پیش بروید.
پس از یادگیری مطالب در همان روز تمرین های مربوط به مباحث را حل کنید.
تا زمانی که مبحثی را کامل یاد نگرفته اید، تمرین حل نکنید.
مثال های داخل متن را بدون نگاه کردن به پاسخ آن حل کنید. سپس با جواب کتاب مقایسه کنید.
مسائل و تمرین های کتاب را بدون نگاه کردن به پاسخ آن حل کنید. توجه داشته باشید هیچ تمرینی را حذف نکنید.
در درس حسابان فرمول و روش های فراوانی وجود دارد. بنابراین برای حل آن فقط از یک روش استفاده نکنید.
برای بالا بردن سرعت عمل خود در حل مسائل باید تعداد زیادی تمرین حل کنید.
دفترچه ای برای یادداشت نکات، فرمول ها و راه حل های مناسب در نظر بگیرید.
درس حسابان را مفهومی بخوانید. فرمول ها را حفظ نکنید زیرا راه حل مسائل حسابان بسیار متنوع است و هنگام حل مسئله با مشکل مواجه می شوید.
.برای تمرین از نمونه سوالات سال های قبل استفاده کنید.
به دو فصل آخر توجه ویژه داشته باشید.
دو فصل آخر 9 نمره در امتحان نهایی دارد. اگر این دو فصل را کامل مطالعه کنید با توجه به تیپ سوالات آن به راحتی می توانید نمره بگیرید.
.فصل1 و 2 و 3 دارای گستردگی مطالب است.
این مطالب را باید در طی سال دوره کنید،زیرا سریع فراموش می شوند.روش مطالعه درس حسابان در کل با سایردروس متفاوت است.
.برای مطالعه هر درس، روش های متفاوتی را امتحان کنید زیرا هر شخصی دارای تفاوت های فردی است.


موسسه اموزشی تدبیر با وجود بهترین اساتید و مشاورهای درسی به شما کمک میکند تا دراین درس در کنکور بدرخشید و درصدهای بالایی را کسب کنید .

پست های پیشنهاد شده

هنوز نظری ثبت نشده،نظر خود را ثبت کنید!


افزودن نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *