زمین شناسی رو خیلی ها پایین میزنن حتی بعضی قبولی های داروسازی! مثلا در کنکور سراسری تجربی 94 فقط حدود 8200 نفر از 451 هزار نفر حاضر در جلسه کنکور درس زمین شناسی رو بالای 20 درصد زدن. اگه کسی تحت هیچ شرایطی حاضر نیست رشته ای غیر از زیرگروه1 رو انتخاب کنه یعنی فقط و فقط میخواد پزشکی، فیزیوتراپی، دندانپزشکی، پرستاری و یا بقیه رشته های زیرگروه 1 رو انتخاب کنه و به هیچ وجه به رشته های زیر گروه های دیگه مثل دارسازی فکر نمیکنه میتونه زمین شناسی رو نخونه و در کنکور هم صفر بزنه و وقت زمین شناسی رو بده به درس های دیگه، کاری که خیلی از رتبه های خوب هم انجام میدن.

اگه به رشته داروسازی علاقه دارید قطعا میدونید که درس زمین شناسی برای این رشته که جزو رشته های زیرگروه 2 تجربی هست ضریب 1 داره و میتونه رتبه زیرگروه 2 شما رو بهتر کنه. بنابرین زمین رو کنار نگذارید. ضمنا هر چند رتبه کل در قبولی تاثیری نداره و مهم رتبه زیرگروه هاست اما همین که در آزمون های آزمایشی شما زمین رو هم صفر نگذارید رتبه و تراز کل شما بالاتر میشه و در روحیه تون تاثیر داره.

البته در مطالعه زمین افراط نکنید میدونید که اولا زمین شناسی درس نسبتا سختی هست و کمتر کسی در کنکور این درس رو بالا میزنه حتی قبولی های داروسازی هرچند کسانی که به فکر رتبه های تک رقمی هستن باید زمین رو هم درصد بالایی بزنن. ثانیا زمین شناسی حتی برای داروسازی هم ضریب 1 داره و باز هم ضریبش از سایر دروس اختصاصی کمتره پس در هفته بیشتر از چند ساعت برای زمین وقت نگذارید و به نسبت ضریب درس ها در کنکور بیشتر وقت رو به سایر دروس اختصاصی بدید.

اگه قراره داروسازی برید سعی کنید زمین رو صفر نزنید و حتی شده چند درصد هم بزنید خیلی از صفر ارزشش بیشتره. اینجا کارنامه هایی از قبولی های داروسازی کنکور 95 رو براتون آوردم که ببینید الزما هر کی داروسازی قبول شده به این معنا نیست که درصد خیلی بالایی زمین شناسی زده.

مشابه همین کارنامه ها که زمین رو صفر زدن و داروسازی قبول شدن برای منطقه 2 و3 هم موجود هست. اما باز هم تاکید می کنم اگه به داروسازی فکر می کنید در هفته حدود دو سه ساعت برای زمین شناسی وقت بگذارید. در درجه اول باید برای زیست و شیمی و ریاضی و فیزیک وقت بگذارید و درصورتی که میدونید ممکنه غیر از زیرگروه 1 رشته ای رو انتخاب کنید وقت کمتری هم برای زمین شناسی در نظر بگیرید.

بهتره که حداقل چند فصل مهم و سوال خیز زمین شناسی رو انتخاب کنید و روی همون فصل ها تمرکز کنید و به تسلط برسید تا در کنکور هم به سوالات همون فصل ها فقط جواب بدید. بعضی فصل ها تعداد سوالات بیشتری ازشون در کنکور طرح میشه مثل فصل کانی ها، ماگماتیسم و سنگ های آذرین، زمین ساخت ورقه ای، تحولات گذشته، و فصل رسم نقشه. بجز این فصل ها، سایر فصل های زمین شناسی معمولا یک سوال بیشتر ازشون نمیاد. اما این چند فصلی که گفتم معمولا هر سال بیشتر از یک تست طرح شده.

تمام این مطالبی که گفتم برای بچه های پشت کنکوری بود. اما اگه شما دانش آموز هستید مجبورید زمین شناسی رو بخونید و پاس کنید پس چه بهتر که حداقل رو فصل هایی که گفتم تمرکز بیشتری داشته باشید و تست هم کار کنید که برای کنکورتون هم مفید باشه.

در آخر هم خطاب به داوطلب های کنکوری که به فکر رتبه های تک رقمی کشوری هستن باید بگم که شماها بهتره زمین شناسی رو خیلی جدی بخونید چون اکثر رتبه های تک رقمی کشوری زمین شناسی رو بالا زدند. هر چند کسانی هم بودن مثل رتبه 7 کشوری کنکور 95 که 17 درصد زمین شناسی زده بود اما ۵ تا درس دیگه بالای 90 درصد زده بود که تونسته بود جبران کنه و رتبه 7 کشوری بیاره.

نحوه مطالعه زمین شناسی

یکی از توصیه های مشاوران برای داوطلبایی که میخوان رشته های پزشکی قبول بشن اینه که حتما از نحوه مطالعه زمین شناسی کنکور مطلع بشید. اگر کارنامه قبولی های پزشکی رو مشاهده کرده باشید، به دنبال پاسخ این سوال خواهید بود که چگونه زمین شناسی را 100٪ بزنیم؟ حتما از روش مطالعه زمین شناسی رتبه های برتر مطلع بشید. اگر بتونید تکنیک مطالعه زمین شناسی کنکور رو به خوبی یادبگیرید، به راحتی میتونید درصد بالایی رو در کنکور برای این درس داشته باشید.

درسته که برای کسب رتبه قبولی پزشکیباید بتونید درصد زمین شناسی مناسبی داشته باشید اما این کار نباید باعث بشه که شما از وقت لازم برای سایر درس های مهم و تخصصیتون بزنید. بنابراین زمانی رو که برای این درس اختصاص میدید رو در نظر داشته باشید و با توجه به زمان تعیین شده و برنامه ریزی شده عمل کنید.
کتاب رو اول به صورت روزنامه وار بخونید و بعد شروع کنید به خوندن دقیق و بعد از اون زیر نکات مهم خط بکشید و موارد مهم رو هایلایت کنید.
اگر دانش آموز هستید، یکی از روش مطالعه زمین شناسی رتبه های برتر اینه که بعد از تدریس معلم، حتما کتاب رو خودتون مطالعه کنید و اگر جایی از کتاب و یا مطلب درسی رو متوجه نشدید، حتما و حتما از معلمتون در مورد اون سوال کنید.
تا زمانی که مطلب قبلی رو خوب متوجه نشدید، سراغ مطلب بعدی نرید و سعی کنید خیلی خوب بر اون مطالب مسلط بشید.
بعد از اینکه مطلب درسی رو خوندید حتما تست زنی رو برای آموزش در مرحله اولیه در برنامه ریزی خودتون برای اینکه چگونه زمین شناسی را 100٪ بزنیم؟ داشته باشید. در مرحله دوم بعد از تست زنی سعی کنید تست های مورد نظر رو تحلیل کنید و به خوبی مطالعشون کنید.
شکل ها یکی از موارد مهمی هستن که توی بودجه بندی زمین شناسی کنکور تجربی 1400 باید بهش توجه کنین. به شکل ها دقت کنید و در زمان مطالعه سعی کنید خوب یادشون بگیرید.


خلاصه نویسی کنید

ما از نظر روانشناسی یادگیری یک نوع حافظه تصویری داریم. این حافظه تصویری کمک میکنه تا ما بتونیم مطالب رو خوب یادبگیریم. یکی از مشکلاتی که برخی از دانش آموزا و یا داوطلبا دارن اینه که از برخی درس ها و یا صفحات کتاب ممکنه خاطره بدی داشته باشن. به خاطر همین نمی تونن درس بخونن و روی اون مباحث متمرکز بشن. پیشنهاد ما به این دسته از داوطلبان اینه که خلاصه برداری کنن و مطالب رو به زبون خودشون بنویسن تا از بروز این مشکل جلوگیری کرده باشن.
حاشبه نویسی یکی از مهم ترین تکنیک های مطالعه زمین شناسی کنکور هست. یکی از محاسنی که حاشیه نویسی داره اینه که شما زمان کمتری برای یادداشت این مباحث میزارید و علاوه بر اون هر وقت که بخواید، مطالب در دسترستون هست و میتونید به راحتی بهش دسترسی داشته باشید.

3 تکنیک طلایی روش مطالعه رتبه های برتر برای زمین شناسی 100٪

اگر بخواهیم 3 تکنیک طلایی روش مطالعه رتبه های برتر برای زمین شناسی 100٪ را معرفی کنیم، در واقع باید به تمام مواردی که در بالا گفتیم اشاره کنیم به علاوه اینکه مهم ترین اون ها رو یادآوری کنیم.

خوندن کتاب درسی از مهم ترین نحوه مطالعه زمین شناسی کنکور


ما مشاور کنکور هستیم و تمام سوالای کنکور رو خودمون بررسی می کنیم. همچنین روی تکنیک های مطالعه خیلی عمیق مطالعه داریم. اما خود ما هم میگیم که مهمترین منبع شما برای مطالعه باید کتاب باشه. کتاب درسی مهم ترین منبعی هست که طراحای سوال بهش توجه می کنن. بنابراین شما اگر از این کتاب عافل بشید نمی تونید منطبق با کار اونا پیش برید و بعدها موقع تست زدن دچار مشکل میشید. بنابراین سعی کنید مهم ترین نکات رو خودتون اول توی کتاب در بیارید و خوب خوب بخونیدشون تا بهشون مسلط بشید.

کتاب تستی درستی انتخاب کنید


ممکنه شما نحوه مطالعه زمین شناسی کنکور رو به خوبی بلد باشید و هیچ مشکلی در رابطه با این روش های پیشنهادی نداشته باشید. اما چون کتاب تستی خوبی انتخاب نکردید، نمی تونید نتیجه لازم رو بگیرید. این مشکل دلیلش چیه؟ چون شما کتاب تستی خوبی خریداری نکردید. ما چه بخواید چه نخوایمد، برای زدن 100 درصد در درس زمین شناسی ، باید تمام تست ها رو تمرین کنید، و با نحوه تست زنی آشنا بشید. طراحان سوال های کنکور هم به این دسته داوطلبا نظر دارن. بنابراین لازمه بهترین کتابی رو که بسیار به ذهن طراحان سوال نزدیکه رو بخونید تا بتونید به همه سوالا جواب بدید.

سوالات تستی رو تحلیل کنید و نکات رو توی کتاب بنویسید


خیلی از تست ها نکته دارن و برای اینکه بتونید بهشون مسلط بشید حتما بیاید این تست ها رو خوب بنویسید و سعی کنید بهشون مسلط بشید. هر بار که خواستید کتاب رو بخونید، حتما همون مطالب رو خوب بخونید و اگر بتونید این نکات رو هم توی یادداشت برداری هاتون داشته باشید خیلی عالی میشه. برخی از تست ها رو به عنوان آزمون از خودتون بگیرید. برخی از تست ها رو هم فقط باید برای یادگیری بزنید و سعی کنید که نکاتش رو خوب یاد بگیرید.

اهمیت درس زمین شناسی رو با اوردن چند کارنامه از کنکور 97 بیشتر متوجه میشید:

منطقه 2رتبه زیرگروه دو:1111رشته قبولی:داروسازی دانشگاه تهران-روزانه
ادبیات:85عربی:52معارف:81
زبان خارجه:75زمین شناسی:24ریاضیات:71
زیست شناسی:64فیزیک:48شیمی:41

رتبه زیرگروه یک با درصدهای ذکر شده:1500 تا 1700

رتبه زیرگروه دو اگر درصد زمین شناسی صفر بود:1800 تا 2000

قبولی داروسازی سراسری » همانطور که مشخص است اگر درصد زمین شناسی این داوطلب صفر بود این شخص باید به جای داروسازی دانشگاه تهران یا باید در شهر های مرزی کشور به رشته پزشکی میرفت یا باید در دانشگاه های ضعیف داروسازی میخواند یا باید برای درس خواندن در دانشگاه های تهران به پردیس ها و دانشگاه آزاد تهران برود و هزینه های سرسام اوری پرداخت کند.

اما مثال هایی ملموس تر:

منطقه 2رتبه زیرگروه دو:2031رشته قبولی:داروسازی جندی شاپور اهواز-روزانه
ادبیات:53عربی:52معارف:64
زبان خارجه:56زمین شناسی:41ریاضیات:59
زیست شناسی:57فیزیک:44.5شیمی:56

رتبه زیرگروه یک:2500 الی 3000

رتبه زیرگروه دو اگر درصد زمین شناسی صفر بود:3000 تا 3300

اگر درصد زمین شناسی این فرد صفر بود با توجه به رتبه زیرگروه یک اگر تمکن مالی لازم برای تحصیل در پردیس ها را نداشته باشد باید با رتبه حدود 2500-3000 یکی از رشته های کارشناسی را انتخاب میکرد!

منطقه 2رتبه زیرگروه دو:2829رشته قبولی:داروسازی کرج-پردیس خودگردان
ادبیات:43عربی:39معارف:32
زبان خارجه:95زمین شناسی:20ریاضیات:38
زیست شناسی:62فیزیک:30شیمی:68

رتبه زیرگروه یک:4000 تا 4500

رتبه زیرگروه دو اگر درصد زمین شناسی صفر بود:3700 تا 4000

اگر این شخص زمین نمیزد حتی با وجود تمکن مالی نه تنها نمیتوانست در 3 رشته اصلی حتی در دانشگاه ازاد و پردیس تحصیل کند بلکه از تحصیل در رشته فیزیوتراپی هم محروم بود و باید به بینایی سنجی پردیس زاهدان متوسل میشد!

قبولی داروسازی سراسری » مثال هایی از این دست در منطقه 1 و 3 هم فراوانند.این 3 کارنامه بخشی از اهمیت درس زمین شناسی در کنکور 97 بود .حالا با وصف هایی که از کنکور 97 شد این اهمیت دوچندان خواهد شد.

توصیه می شود درصد زمین شناسی شما هرگز صفر نباشد ! توجه کنید درصد صفر نه تنها ترازی برای شما به همراه ندارد بلکه ترازی منفی در زیرگروه دو به دنبال دارد و این همان علتی است که رتبه زیرگروه دو اکثر داوطلبان از رتبه زیرگروه یک ان ها بدتر است.

اما اگر درصد زمین شناسی شما 4 باشد(فقط یک تست زمین را بزنید)نه تنها از خطر تراز منفی در امان میمانید بلکه با توجه به اینکه اکثر داوطلبان زمین خود را دست نخورده باقی گذاشته اند ترازی قابل قبول به زیرگروه دو شما اضافه میشود.

قبولی داروسازی سراسری » اگر در درسی مثل ریاضی یا عربی یا فیزیک ضعف دارید میتوانید بخشی از این ضعف را با زمین شناسی پوشش دهید.فراموش نکنید لازم نیست زمین شناسی را 60 یا 70 بزنید.حتی درصد 20 الی 35 هم تاثیر خارق العاده ای بر رتبه زیرگروه دو و رتبه کل شما خواهد گذاشت.

حرف آخر

نظر شما درباره درس زمین شناسی چیست؟
شما از کدوم دسته اید؟
اون دسته ای که میخوان این درسو اصلا جواب ندن یا اون دسته ای که میخوان واسش وقت بزارن و بخوننش

پست های پیشنهاد شده

هنوز نظری ثبت نشده،نظر خود را ثبت کنید!


افزودن نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *